Książkowe zauroczenia 38/52 [Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie]
08:30:00
Po raz kolejny audiobook. Sama się sobie dziwię, że jeszcze się nie zgubiłam w tym gąszczu nazwisk, koligacji mniej lub bardziej rodzinnych i to na trzech płaszczyznach czasowych - co prawda dość okrojonych czasowo, ale zawsze.
Dodatkowo odbiór utrudnia fakt, że ciężko jest wrócić do poprzedniej strony, czy nawet klilku-kilkunastu wcześniej i sprawdzić, kto z kim i dlaczego.
Podziwiam autorkę za dbałość o szczegóły, za dobór nazwisk, miejscowości, tytułów szlacheckich - naprawdę kawał solidnej roboty. Mowa tu oczywiście o drugiej części Cukierni pod Amorem - Cieślakach.
Jak się należy spodziewać, druga część to kontynuacja sagi o rodach Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów. Tym razem nieco mniej mamy najbardziej aktualnej płaszczyzny czasowej - roku 1995 - na korzyść dwudziestolecia międzywojennego i losów silnej, pięknej i niezwykle utalentowanej aktorki Teatru Polskiego - Giny Weylen.
Gina Weylen to pseudonim artystyczny Grażyny Toroszyn, córki poznanej w części pierwszej Kingi Toroszyn, która po nieudanej próbie otrucia siostry najpierw usiłowała popełnić samobójstwo, a następnie w rozpaczy oddała swą rękę zaborcy.
Gina to postać, która w tej części pojawia się najczęściej i mnie osobiście najbardziej przypadła do gustu - niezależna, odważna, dążąca do spełnienia swych marzeń, a jednocześnie czuła i kochająca kobieta, której nieobcy jest świat bohemy artystycznej warszawskich salonów, teatrów i kabaretów.
Dzięki niej mamy okazję zapoznać się z historią teatru polskiego, jego rozwojem od narodzin niemalże.
Po raz kolejny zachwyt - wspaniała powieść obyczajowa napisana z niezwykłą dbałością o szczegóły. Jej wielowątkowość i lekkie pióro sprawiają, że ma się ochotę na więcej i więcej :)
0 komentarze
Dziękuję serdecznie, że mnie odwiedziłeś i zdecydowałeś się zostawić komentarz - Twoje zainteresowanie dodaje mi skrzydeł :)