Książkowe zauroczenia 60/52 [Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich]

14:00:00


O książkach Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pisałam podczas opisywania cyklu "cukierniczego". Nie wiedziałam wtedy jeszcze, iż cykl ten doczekał się pewnego rodzaju kontynuacji w postaci cyklu Podróż do miasta świateł. 

Tom pierwszy Róża z Wolskich rozpoczyna się w roku 2011, kiedy to Nina Hirsch, doktor historii sztuki, udaje się do Gutowa, by w imieniu swojej matki - despotycznej Ireny Hirsch - zorganizować pogrzeb jej siostry, Agaty. Stosunki rodzinne owiane są głęboką tajemnicą (siostry od lat nie utrzymują żadnych kontaktów, a Irena w ogóle nie chce na ten temat rozmawiać) i niestety mimo iż autorka porusza je w powieści kilkakrotnie, jedynie się po nich "prześlizguje", nie rozwiązując zagadki. Pozwala to mieć nadzieję, iż cykl będzie kontynuowany.

Po przyjeździe do Gutowa Nina zatrzymuje się w znanym czytelnikowi z Cukierni pałacu Zajezierskich, w którym obecnie znajduje się hotel. Właścicielką hotelu jest ni mniej ni więcej, tylko Iga Toroszyn - jedna z bohaterek poprzedniego cyklu - którą przewrotny los połączył z Zajezierskimi. Iga wyszła za mąż za potomka hrabiego Tomasza, znanego z ostatniej części cyklu Anglika Xsawiera Toroszyna i wraz z nim przejęła schedę po przodkach.

W pałacu na honorowym miejscu powieszony został portret hrabiego autorstwa francuskiej malarki, polskiego pochodzenia - Róży z Wolskich. Iga jest bardzo dumna ze wspaniałego portretu przodka. Ma jednak pewne obawy - na całym świecie zaczynają ginąć obrazy autorstwa Róży.

Skąd to nagłe zainteresowanie malarką?
Czy obraz hrabiego również znajduje się na celowniku złodzieja?
Kim była tak naprawdę Róża z Wolskich i dlaczego budzi takie emocje?

Iga zleca Ninie prywatne śledztwo. Dzięki niemu poznajemy losy małej polskiej dziewczynki, która pewnego dnia stanie się znaną malarką i francuską księżną. Nim jednak do tego dojdzie, czytelnink pozna zawiłą i przejmującą historię jej życia, a wędrując po paryskich uliczkach odkryje niejedną głęboko skrywaną tajemnicę.

Paryż przełomu wieków, konwenanse, wojna, zawiłe losy polskich emigrantów - to wszystko buduje cudowną historię, obok której nie da się przejść obojętnie. Wątek współczesny jest tylko dodatkiem do tej opowieści, skonstruowanej z niezwykłą dbałością o szczegóły.

*Źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl



You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję serdecznie, że mnie odwiedziłeś i zdecydowałeś się zostawić komentarz - Twoje zainteresowanie dodaje mi skrzydeł :)